Elektronická experimentální souprava EES-1

Tato souprava byla vyráběna v Československu na přelomu 80. a 90. let výrobním družstvem Delta z Kyjova. Prodejcem byly Učební pomůcky Banská Bystrica. Podle nových učebních osnov od školního roku 1990/91 byla stavebnice navržena pro předmět Pracovní vyučování – Technické práce v 8. ročníku ZŠ a volitelné/nepovinné předměty Technická praktika a Základy techniky. Vzhledem ke společenským změnám po roce 1989 se dostalo do škol jen menší množství těchto stavebnic.

Elektronická experimentální souprava EES-1

Po otevření koženkového pouzdra najdeme v soupravě:

  • zdroj EES-1,
  • EES-1 univerzal,
  • mikropáječku,
  • 3 desky plošných spojů,
  • sadu různých elektronických součástek (4 tranzistory, tyristor, IO MH7400, 16 kondenzátorů a 14 rezistorů) a
  • drobné nástroje a příslušenství.

zdroj EES-1

 

Zdroj EES-1 potřebuje ke své funkci vnější napájení 24 V střídavých (z rozvodu v učebně). Toto napětí je také použito (přes pojistku a vypínač) jako napájení pro mikropáječku a zdroj EES-1 tak tedy plní funkci základny jednoduché pájecí stanice. Druhou jeho funkcí je zdroj 5 V (max. 400 mA, s ochranou a signalizací přetížení), vhodných pro TTL integrované obvody.

EES-1 univerzal

EES-1 univerzal je jakýsi polotovar pro stavbu různých zařízení. Skládá se z předního panelu (s potenciometrem, LED diodami a konektory) a z univerzální desky plošných spojů (s paticemi pro tranzistory či tyristory). Tuto univerzální desku lze nahradit dalšími, které jsou v balení soupravy.

mikropáječka z EES-1

Pro práci se stavebnicí byl určen Metodický text, jehož autorem je Miroslav Šrol. V textu se úvodem stručně seznámíme s použitými součástkami z praktického hlediska. Teoretické znalosti se předpokládají z výuky. Následují zásady správného pájení.

V dalším oddíle je popsán pracovní postup se stavebnicí a pak již následuje 30 cvičení. Každé cvičení obsahuje seznam součástek, stručné vysvětlení ovládání a funkce obvodu, schéma zapojení i montážní nákres.

Metodický text k EES-1

Podle pamětníků byla tato souprava využívána v zájmových kroužcích i v radiových vozech československé armády.

Za poskytnutí informací děkuji Miroslavu Šrolovi.

Více fotografií najdete na mém Pinterestu nebo Instagramu.

Ke stažení: návod (pdf)

Leave a Reply