Stavebnice Pikotron
Článek o stavebnicích Pikotron jsem dlouho odkládal, protože se mi nedařilo sehnat nepoužité stavebnice nebo alespoň ve slušném stavu, aby fotografie za něco stály. Nakonec jsem nafocené stavebnice zkompletoval z několika kusů a přestože to tak možná nevypadá, jsou prakticky kompletní. Na prázdných místech v polystyrenu totiž bývaly součástky, které jsou nyní již zamontovány v modulech.
Stavebnice Pikotron vyráběl v 70. letech východoněmecký VEB Kombinat Piko, dodnes známý a slavný výrobce vláčků. Stavebnice se prodávaly asi od roku 1973 i v Československu, byly oblíbené a používaly se i v mnoha elektrotechnických kroužcích.
Stavebnice tehdy stály 200 Kčs (Pikotron e1), 115 Kčs (e2), 145 Kčs (e3) a 39 Kčs (e4).
Princip stavebnice
Spočívá v tom, že spolu propojujeme plastové moduly obsahující elektronické součástky. Každý modul obsahuje jen jednu součástku a její schematická značka (případně i s hodnotou) je natištěna na modulu. Proto byla součástí stavebnice obtiskovací fólie Typofix, obdoba u nás známého Propisotu.
Aby moduly držely u sebe, spojíme je v rozích plastovými spojkami. Elektricky součástky propojíme zasunutím konců vodičů do jedné ze tří malých děr v modulech.
V modulech jsou zespodu zasunuty a přišroubovány pružné kontakty. K nim jsou součástky buďto uchyceny vývody pod šroubek (viz rezistor na spodním obrázku) nebo připájeny (viz tranzistor).
Pro napájení sestavených obvodů se používá jedna nebo dvě ploché baterie 4,5 V.
Řada stavebnic Pikotron
Od roku 1971 obsahuje základní stavebnici e1, rozšiřující stavebnice e2, e3 a od roku 1972 další rozšiřující stavebnici e4.
Pikotron e1
Hlavní součásti stavebnice:
- rezistory,
- trimr,
- kondenzátory,
- otočný vzduchový kondenzátor,
- tlačítko,
- žárovka,
- sluchátko,
- dioda,
- nf a vf tranzistor,
- cívka,
- feritová anténa,
- šroubovák a
- návod.
Návod u stavebnic prodávaných v Československu je v češtině a je velmi dobře zpracován. Najdeme v něm vysvětlení použitých součástek, pokyny pro jejich montáž do modulů a hlavně 60 dobře popsaných experimentů. Pro každý je nakresleno schéma zapojení i vhodné uspořádání a propojení modulů. Zároveň je vždy popsána funkce zařízení, jeho nastavení, princip podle schematu a využití v praxi.
Návod je dodáván pouze se základní stavebnicí, ale jsou v něm popsány i experimenty, na které potřebujeme také rozšiřující stavebnice. To je v návodu barevně vyznačeno v seznamu experimentů i u jednotlivých experimentů, kde jsou moduly z různých stavebnic odlišeny barevným popisem (e1 žlutě, e2 červeně, e3 modře).
Pikotron e2
Hlavní součásti stavebnice:
- rezistory,
- kondenzátory,
- tlačítko,
- žárovka,
- nf tranzistor,
- reproduktor.
Pikotron e3
Hlavní součásti stavebnice:
- rezistory,
- kondenzátor,
- fotorezistor,
- dioda,
- vf tranzistor,
- přepínač
- reproduktor.
Pikotron e4
Jelikož se tato stavebnice začala vyrábět až později, nenajdete o ní v návodu žádnou zmínku. Stavebnice neobsahuje elektronické součástky, ale jen 14 modulů, kontakty, šroubky a spojky modulů. Předpokládalo se, že pokročilý elektronik si do modulů vestaví součástky podle své potřeby, aby tak dále rozšířil možnosti stavebnic Pikotron.
Ke stažení
- český návod (pdf),
- český návod (jpg obrázky v zip),
- německý návod (pdf).
Další obrázky najdete na mém Pinterestu.
Současné, u nás prodávané univerzální stavebnice najdete zde.
Len pre upresnenie. Do ČSSR sa stavebnica začala dovážať už v roku 1973, výroba bola ukončená 1980.
Díky za upřesnění. Odkud tyto informace čerpáte? Nějaký odkaz? Díky
Má niekto záujem o kúpu stavebnice Pikotron.
Martin Linek – martinlinek2003@gmail.com
Zdravím, stavebnice e4 se také u nás prodávala, byla to menší a nižší krabice obsahující prázdné bílé kostky pro opravy a rozšiřování hlavních stavebnic e1 e2 e3. Cena byla 39,- Kčs. Prodával ji např. obchodní dům Dyje ve Znojmě. Ještě drobnost, oba tranzistory a feritová anténa měly popis již předtištěný z výroby. Díky za článek.
Já jsem měl stavebnici e1 od jara 1975 a e2 e3 od srpna téhož roku. Mám dojem, že e2 a e3 tehdy právě přišly na trh a nebylo snadné je sehnat. Byla to skvělá stavebnice. Nejlepší co jsem kdy měl. Díky ní jsem vystudoval FEL ČVUT.
Modelování tranzistorů
Na Amazonu kniha stojí 175 EUR
Mně se podařilo najít a stáhnout hezké PDFko:
https://picture.iczhiku.com/resource/eetop/SYKTeuwFHEeZwVXm.pdf