Elektronická stavebnica Didaktik
Dnes vás seznámím se stavebnicí, o které jsem neměl ani potuchy, že vůbec existuje a přitom jsem již dříve psal o jejím současném nástupci. Jde o výrobek slovenského podniku Učebné pomôcky, n.p. Banská Bystrica. Autory stavebnice jsou Viktor Klemon a R. Krička. Autory návodu jsou Viktor Klemon a Miroslav Šrol. Stavebnice se vyráběla na přelomu 80. a 90. let ve výrobním družstvu Skalica a byla výhradně pro školy a ne maloobchodní prodej.
V návodu je napsáno, že byla určena pro 3. ročník základní školy a mimoškolní výchovu 3. a 4. ročníků základních škol, ale vzhledem k tomu, že kromě jiného obsahuje 3 tranzistory a lze tedy realizovat poměrně složitá zapojení, vyhoví i podstatně starším zájemcům o elektroniku.
Součástková základna stavebnice tedy obsahuje:
- spojovací desku (základnu)
- 3 tranzistory (2x NPN a 1x PNP),
- 8 rezistorů,
- 6 kondenzátorů (5 elektrolytických),
- fotorezistor,
- diodu,
- 3 LED diody (již s předřazeným rezistorem),
- potenciometr,
- reproduktor,
- 2 žárovky
- mechanické spínací prvky,
- spojovací moduly,
- modul pro napájecí baterii a
- vodiče s banánky pro připojení napájení.
Jako zdroj pro stavebnici se používá plochá baterie 4,5 V.
V návodu najdeme 34 zapojení a u většiny autoři spíše kladou otázky, jejichž zodpovězení vás posouvá dále, než že by funkci obvodů dopodrobna vysvětlovali. Je tedy zřejmé, že se předpokládalo experimentování pod dohledem zkušenějšího.
Kdo zná i současné profesionální stavebnice pro školy od renomovaných světových výrobců, uvidí podobnost v provedení, které je solidní. Elektronické součástky jsou umístěny uvnitř plastových modulů a zespodu zakryty průhledným krytem. Žák si tak může udělat představu, jak součástka vypadá (na obrázku níže potenciometr). Svrchu je modul potištěn schematickou značkou součástky.
Tvorba zapojení probíhá tak, že moduly umísťujeme na spojovací desku tak, aby schematické značky na jednotlivých modulech vytvářely výsledné schéma. Je to velmi jednoduché a výsledek přehledný. Snadno lze odhalit chyby v zapojení. Také proto se inovovaná dodnes vyrábí a prodává v celé řadě zemí za nemalou částku.
Podívejte se na více mých fotografií stavebnice.
Pokud byste měli ke stavebnici nějaké doplňující informace, napište je prosím do komentářů nebo na info@elektroraj.cz.