Výherce stavebnice Boffin
Včera skončila soutěž o stavebnici Boffin, kterou věnuje firma ConQuest entertainment, a.s. Výhercem se stala Květa z Prahy. Níže je zveřejněn její příspěvek.
Popisované zapojení jsem sestavila ze stavebnice Boffin 750. Značení součástek ve schematech uvádím stejně jako v návodech ke stavebnici.
Zapojení na obrázcích 1 a 2 je asymetrický multivibrátor, který generuje obdélníkové impulsy. Na rozdíl od klasického multivibrátoru jsou zde oba tranzistory současně buď zavřené nebo otevřené. Frekvenci blikání určuje kapacita kondenzátoru C3 a odpor rezistoru R5 a zátěže v kolektoru tranzistoru Q1 (vlákna žárovek L1 a L2).
Při připojení napájecího napětí jsou oba tranzistory uzavřené. Kondenzátor se nabíjí přes rezistor a žárovky. Při dosažení spínací úrovně napětí na bázi tranzistoru Q2 se otevřou Q2 i Q1 a kondenzátor se nabije na opačnou polaritu, což způsobí uzavření obou tranzistorů. Takto se děj stále opakuje.
Při napájení čtyřmi akumulátory a s uvedenými součástkami je frekvence blikání cca 1Hz.
Nyní vyměním kondenzátor C3 za C2. Žárovky svítí slabě a abych se přesvědčila, že obvod správně funguje, připojím k žárovkám paralelně reproduktor SP. Slyším tón a povolením jedné nebo obou žárovek (tak aby zhasly) změním výšku tónu (frekvenci).
Dále připojím do série s rezistorem R5 potenciometr RV a tahem jeho jezdce také měním výšku tónu. Pokud změním rezistor R5 na R4, tón je zase vyšší. Schéma po všech úpravách je níže na obrázku 3.
Různých zvukových efektů lze dosáhnout současným uvolňováním žárovek a ovládáním potenciometru RV.
Informace (nejen) o stavebnicích Boffin najdete v našem článku o univerzálních stavebnicích. Pokud již standardní stavebnice Boffin máte, mohou Vás zajímat jejich rozšíření.
Nejlepší ceny najdete na Heurece.