Elektronická stavebnice od NTL
Stavebnice „Elektronika – komplet“ od rakouské společnosti Fruhmann GmbH NTL Manufacturer & Wholesaler (na zakázku je pro ni vyrábí slovenský Didaktik) je svým zaměřením, provedením a nakonec i cenou cca 15 tisíc korun určena pro školy nebo zájmové kroužky, kde se předpokládá časté používání, které běžné elektronické stavebnice pro jednotlivce obvykle nevydrží a dlouhodobě se (snad) vyplatí kvalitní a trvanlivé provedení.
Co stavebnice obsahuje
Jak název naznačuje, stavebnice v sobě zahrnuje jednodušší variantu „Elektřina 1“ a její doplnění s „překvapivým“ názvem „Elektronika – doplnění“.
V plastovém uzavíratelném boxu jsou uloženy tyto díly:
- spojovací deska,
- spojovací vodiče různých délek a barev,
- propojovací moduly,
- moduly akumulátoru, vypínače a žárovky,
- moduly sluchátka, mikrofonu a bzučáku
- modul solárního článku,
- moduly s pasivními součástkami,
- moduly s polovodiči,
- sluchátka.
Podrobně popsaný obsah je na webu distributora.
Práce se stavebnicí
Jednotlivé moduly se umísťují na propojovací desku. Moduly mají kolíky, které zapadnou do zdířek na desce a dojde tak k propojení sousedních modulů. Pro složitější obvody s potřebou větvení se použijí propojovací moduly nebo spojovací vodiče.
Samotný modul se skládá ze dvou částí. Kryt ve žluté barvě je shora potištěn symbolem součástky, která je připevněna na odnímatelnou průhlednou základnu s kolíky. Součástky jsou tedy viditelné a snadno vyměnitelné.
V návodu je popsáno 80 pokusů. U řady z nich jsou použity měřící přístroje a zdroje, u nichž se předpokládá, že jsou na školách či v kroužcích k dispozici. Návod také neobsahuje vysvětlení jednotlivých dějů v pokusech, ale jelikož se u této stavebnice zřejmě spoléhá na vysvětlení učitelem, tak to nelze jednoznačně vytknout.
Ještě dnes se dají občas sehnat předchůdci této stavebnice z přelomu 80. a 90. let.